húsmentes receptek
A húsmentes receptek nem tartalmaznak állati eredetű húsokat, így vegetáriánusoknak és egészségügyi okokból húst elhagyóknak készülő ételek receptjeit tartalmazza.
-
Káposztás sztrapacska
Régi kedvenc recept a káposztás sztrapacska, viszonylag költség hatékony, és könnyen csúszó egytálétel.
Hozzávalók
- 80dkg burgonya
- kb 40 dkg liszt
- 40 dkg savanyú káposzta
- 1 fej vöröshagyma
- só
- zsír vagy olaj (2-3 ek)
- 2 db tojás
Káposztás sztrapacska elkészítése:
- A krumplit meghámozzuk és lereszeljük kislyukú reszelőn.
- Megsózzuk, hozzákeverjük a tojást és a lisztet is adagolva keverjük. Se túl sűrű, se túl lágy ne legyen a tészta, a fakanál álljon meg benne. Jól szaggatható legyen az állaga. A krumpli milyenségétől is függ, hogy mennyi lisztet vesz fel. Nem kell viszont nagyon kidolgozni, mert akkor nyúlóssá válik.
- Forrásban lévő sózott vízben kiszaggatjuk a tésztát, pont úgy mint a nokedlinél, forrástól számítva pár percig főzzük és szűrjük.
- Egy serpenyőben a vöröshagymár kevés zsiradékon üvegesre dinszteljük.
- A savanyított káposztát, ha túl intenzív az íze átmoshatjuk, én nem szoktam, de ízlés dolga.
- Babérlevéllel, borssal ízesítjük, só, a káposzta sótartalma miatt nem biztos, hogy sok kell hozzá.
- Kis vizet tehetünk alá, így hagyjuk párolódni, amíg el nem készül.
- Hozzákeverjük a káposztához a leszűrt sztrapacskát, és még melegen tálaljuk.
Tipp>> Én használtam pirospaprikát az ízesítésnél, de ez a verzió nekem annyira nem jött be, mint a fehéren hagyott csak borsos ízesítés, ezt eldöntheted a készítésénél. Illetve ha kiegészítenéd némi hússal, pirított kockázott szalonnát javasolok, mint a túrós csusza esetében!
Ha tetszett a recept és szeretnél értesülni az újdonságokról vagy csak kell néha egy jó ötlet, hogy mit süss, főzz, akkor kövess Facebookon. Kattints a következő linkre: https://www.facebook.com/mindmegtettem/
Talán ez a receptem is tetszeni fog neked, ha szereted a káposztás ételeket>>Töltött káposzta
-
Túrógombóc egyszerűen
Régen sokszor volt túrógombóc a kedvemért, amit a nagymamám készített,gyerekként is nagyon szerettem. Bőségesen megszórtunk porcukorral és tejföllel😊
Az elkészítése tényleg nem bonyolult, igaz, megvan a maga buktatója – a búzadarát óvatosan kell adagolni, nem szabad túlzásba vinni, mert akkor nem tudunk habkönnyű gombócokat tenni a tányérra.Az általam megadott mennyiséggel szerintem tökéletes, de nem biztos, hogy egyforma méretű az evőkanalunk, így érdemes 6 kanál darával kezdeni és a 7-dik evőkanál az állagtol függően kerüljön bele.
A hidegen történő pihentetésnek köszönhetően szép gombócokat tudunk majd formázni, ráadásul tényleg strapabírók lesznek, főzés közben nem fognak szétesni.
A gombócok mindig gyöngyöző vízbe kerüljenek, majd türelmesen várjunk, míg feljönnek a víz felszínére, még hagyjuk őket picit, csak utána szedjük ki. (Kb. 5 perc míg feljönnek és meg kb 5 perc amíg átfőnek teljesen.)
Hozzávalók a gombóchoz:
- 50 dkg tehéntúró
- 7 púpozott ek. búzadara
- 1 csipet só
- 1 csapott ek. cukor
- reszelt citromhéj (aki szereti)
A forgatáshoz:
- 20 dkg zsemlemorzsa
- + 1 kk. fahéj( aki szereti)
- 5 dkg vaj
A tálaláshoz:
- 2 dl tejföl
- ízlés szerint porcukor
Túrógombóc elkészítése:
- A túrót, a tojást, a búzadarát, a cukrot és a sót egy tálban jól összedolgozzuk. (Lényeg, hogy ne legyenek benne nagyobb túródarabok. A legjobb, ha előzetesen szitán áttörjük a túrót vagy eleve a krémesebb változatot vesszük meg)
- Legalább 2 órára a hűtőbe tesszük, én előző este szoktam begyúrni, egy éjszakát hűtőztetem.
- Az 5 dkg vajat megolvasztom, aranysárgára pirítom, lassú tűzön megpirítom benne a zsemlemorzsát.
- Vizet forralok, vizes kézzel gombócokat formázok a masszából és enyhén sós, forró vízben megfőzöm (kb. 10 perc alatt).
- Ha megfőtt ,kiszedem és a prézliben megforgatom.
- Tejföllel és porcukorral vagy porcukros tejföllel tálaljuk.
Túrógombóc készítése képekben:
A gombócok készítése akár gyerekekkel is jó móka Ha tetszett a recept és szeretnél értesülni az újdonságokról vagy csak kell néha egy jó ötlet, hogy mit süss, főzz, akkor kövess Facebookon. Kattints a következő linkre: https://www.facebook.com/mindmegtettem
Leves mellé még ez is nagyon finom édes második ebér>> Szerintem ez is a receptem is tetszeni fog Neked>>Máglyarakás a maradékmentő
-
Lecsó bográcsban recept képekkel
Lecsó bográcsban készül nálunk a leggyakrabban nyáron, akár magunknak, akár nagyobb társasággal jövünk össze. Nagy különbség nincs a lábosban főzött és bográcsos változat között, ám a közös munka és eredmény a szabadban eltöltött idő, sokkal finomabbá teszi.
A lecsó klasszikus magyar ételünk, igazi nyári kedvenc, zöldségragu, tulajdonképpen egyfajta paradicsom-paprika pörkölt.
A lecsó alap receptet készítettem, de számos variációban elkészíthető,függően attól, hogy milyen alapanyag található éppen a hűtőszekrényben, illetve miként szeretnénk gazdagítani.
A legnagyobb viták és egyet nem értések vannak az „igazi” lecsóról. Egy klasszikus Váncsa-idézetnél jobban nem fejezi ki semmi: „a lecsó az, mit a készítője annak szán”. Ezenfelül pedig mindegyik szakács meg van győződve arról, hogy az ő receptje a legjobb. Magam is így gondolom, ezért én a saját egyszerű változatomat fogom közzé tenni.
Olyannyira sokféle változatban létező ételről beszélünk, hogy még nevének eredete sem teljesen tisztázott. Ezzel együtt annyi megállapítható, hogy maga a „lecsó” szó az 1930-as évek táján keletkezett, legalábbis ekkor tűnt fel először. A kibontakozó magyar konzervipar szárnyain nemcsak országosan terjedt el ez a név, hanem a környező országokban is ismertté vált.
Minden ételre igaz, de a lecsóra különösen, hogy a legjobb eredményhez nem elég a megfelelő recept kiválasztása, a legkiválóbb alapanyagokra is szükség van. Ehhez elengedhetetlen, hogy a lecsót a hozzávalók szezonjában főzzük. Az illatos, napérlelte zöldségek ízétől lesz igazán finom a lecsónk, ezt a kényszerérett zöldségek nem adják meg.
Lecsó bográcsban elkészítéséhez szükséges alapanyagok:
- 2 kg lecsó paprika
- 4-5 fej vöröshagyma
- 5 db paradicsom
- 2 nagy ek. zsír (szerintem a jó lecsó alapja a zsír!)
- 2 ek. pirospaprika
- 1 ek. só
- 2 db zöldpaprika (opcionálisan erős ha szeretjük a csípőset)
Lecsó bográcsban elkészítése lépésenként:
- A vöröshagymát összekockázzuk, nem kell apróra. A paprikát megmossuk, lekarikázzuk, csumát kivágjuk. Sokan nem szeretik a magházat felhasználni, szerintem nagyon finom, én mindig bele karikázom azt is, csak a zöld csumát szárral dobom ki.
- Paradicsomot ha nem szeretjük a héját, leforrázzuk, meghámozzuk, és gerezdekre vágjuk. (Én nem teszem, csak négybe vágom mosás után)
- Zsiradékot a bográcsban elkezdjük melegíteni és hozzátesszük a hagymát. Megdinszteljük egy kicsit. Teljesen nem kell, majd a többi zöldséggel együtt
- Hozzátesszük a paradicsomot, ami segít a levével, hogy ne égjen le és mehet a lecsó paprika és zöldpaprika is. Hozzáadjuk a sót és kb. 30-40 percig együtt rotyog, ne felejtsünk el többszőr belekeverni.
- Ha megfőtt a lecsó, legvégül hozzárakjuk a pirospaprikát. (Ha nem szeretitek, nem muszáj, mi így szoktuk)
- Jól összekeverjük, pár perc múlva kész a lecsó bográcsban!
Jó étvágyat és kellemes időtöltést a készítéséhez!
Ha tetszett a recept és szeretnél értesülni az újdonságokról vagy csak kell néha egy jó ötlet, hogy mit süss, főzz, akkor kövess Facebookon. Kattints a következő linkre: https://www.facebook.com/mindmegtettem/
Szívesen főzök a szabadban, nézd meg a lekvárt is bográcsban készítettem!