levendula felhasználása
-
Levendula metszése ősszel
A levendula metszése ősszel az egyik legfontosabb lépés a levendulabokrok egészséges és erős növekedésének fenntartásához. Az őszi metszés segít megszabadulni a régi, elszáradt hajtásoktól, és elősegíti a friss hajtások kialakulását a következő évben. Nálam nemrég fejeződött be a másodvirágzás, így leszüretelés után el is kezdtem a bokrok formázását.
Levendula metszése formás kerekre
Mielőtt nekiállnánk, fontos megjegyezni, hogy nem mindegy, hogy milyen idős bokorból szeretnénk a gömbformát kialakítani és az is számít, hogy a növényt mennyi napfény éri. Ha csak egy fél napig éri, akkor könnyen előfordulhat, hogy a fény irányába növekszik, így nem lehet olyan szép formát kialakítani.
Minden évben egészen csemete koruktól kell metszeni a levendulát, vigyázva a bokor fás tövére. Mindig csak addig, ahol vannak új hajtások a fás rész alatt, ott elkezdhetjük óvatosan metszeni, hogy elősegítsük az alsó levelek növekedését. Minden évben metsszünk egy kicsivel többet belőle! Kora tavasszal még lehet bátrabban metszeni, akkor már nem fenyegeti a visszavágott részeket az elfagyás, de ősszel erre is gondolni kell!
Figyeljünk oda, mert, ha túl közel metsszük a fás szárhoz, akkor a levendula elpusztulhat!
Itt vannak azok a lépések, amelyeket követni kell az őszi levendula metszése során:
- Várjuk meg az ideális időpontot: Az őszi metszést a levendulabokrok virágzási időszakát követően, általában szeptember vagy október hónapban végezzük. A növényeknek még van idejük regenerálódni a hideg hónapok előtt.
- Vágjuk vissza a hajtásokat: Használjunk ollót vagy metszőollót, és vágjuk vissza a levendulabokrok hajtásait kb. egyharmadukig. A vágás során távolítsuk el a régi, elszáradt vagy sérült hajtásokat is.
- Ne metszük túl: Fontos, hogy ne metszük túl a levendulabokrokat, mert a túlzott metszés károsíthatja a növényt. Hagyjunk legalább egy kis zöld hajtást a bokrokon.
- Tisztítsuk meg a területet: Az eltávolított hajtásokat és levágott részeket távolítsuk el a növények körül, hogy ne okozzanak betegségeket vagy rothadást.
- Trágyázás: Az őszi metszést követően érdemes a levendulabokrokat trágyázni, hogy biztosítsuk számukra a szükséges tápanyagokat a téli pihenő idejük során.
Idős levendula metszése ősszel
Az idős levendula metszésének is az alapszabályai megegyeznek a korábban leírtakkal. Tehát alapszabály, hogy a nem fásodott részeket metsszük, és kellőképpen jelentős mértékben. Az elfásodott részeket, csak abban az esetben távolítjuk el, amennyiben elhaltak. Bizonyos esetekben ha nagyon elöregedett a bokor nincs értelme tovább kínlódnunk. Ez esetben el kell távolítanunk, és mérlegelhetjük, hogy fiatal tövekkel pótoljuk.
Új levendulabokrok ültetése
A levendula fő igénye a minél több napsütés, és a zavartalan meleg, ezért a kert legfényesebb, legmelegebb részeibe ültessük. A levendula talajigénye alig számottevő, kedvence a meszes, agyagos, tápanyagokban szegény föld, de az átlagos kerti föld minden esetben megfelelő, sőt, az sem gond, ha a terület köves, sziklás, olyannyira, hogy sziklakertbe is telepíthetjük!
- Ha van saját levendulánk, bátran szaporíthatjuk dugványozással, bujtatással és tőosztással is.
- Magról is nevelhetünk levendulát! Hosszadalmasabb, míg virágzó tövet nyerünk a magokból, de ősszel bátran kísérletezhetünk, a tavaszi meleg be fogja indítani a fejlődését.
- Kertészetből választhatunk levendula palántát, amit kezdetben gyakoribb öntözéssel még tél előtt kellő gyökérzetet ersztve tudunk majd nevelgetni.
A levendula méltatását szinte bármely kedvező tulajdonságával el lehetne kezdeni, azonban én mindig a jól ismert, jellegzetes illatot említem elsőként! A kerti növények összeválogatásánál ugyanis gyakran kevesen gondolnak arra, hogy az ízléses látvány mellett finom illatok is átjárják a kertet, pedig az élmény annál teljesebb, minél több érzékszervünkre hatnak kerti kedvenceink, a levendula pedig ebben verhetetlen!
Nekem és a kertemnek is a kedvenc növénye,(meszes talajon élünk, és sok a napsütés a kertünkben)
A levendula egy csodálatos gyógynövény!!
Már írtam a levendulaolaj készítése házilag cikkemben, hogy micsoda sokoldalúan felhasználható gyógynövényről van szó és mennyi mindenre felhasználható a virágzatból kinyert hatóanyaga. Érdemes elolvasni, mert külső használatra is számos problémára, betegségre kiváló hatással bír!
Természetesen sokan szeretik az aromáját felhasználni sütemények, fagylaltok, italok elkészítésében. Nálunk inkább az illata miatt kozmetikumokban vált be, de a levendula szörp készítése elmaradhatatlan nyáron a virágzást követően, mert nagyon szereti a családom-barátaim.
Éppen a számos jó tulajdonságai miatt és mert csodálatos dísze a kertünknek, nagy becsben tartotjuk, és segítünk a bokrok szép fejlődésében, virágzásában, ami minden évben júniusban megörvendeztet bennünket lila pompájával!
Ráadásul télen is megmarad szép zöld alvópózában, amitől a hideg évszakban is becsempész a kertünkbe egy kis színfoltot az egyenletes gömb formáival! A levendulabokrok rendszeres őszi metszésével, hozzájárulsz a hosszú élettartamukhoz és az erős növekedésükhöz.
Kellemes kertészkedést!
Ha tetszett a cikkem és szeretnél értesülni az újdonságokról vagy csak kell néha egy jó ötlet, hogy mit süss, főzz, akkor kövess Facebookon. Kattints a következő linkre: https://www.facebook.com/mindmegtettem/
-
Levendula felhasználása az otthonunkban
Szeretem a levendula illatát. Szeretem, hogy egyszerű a tartása, hiszen egy igénytelen, szárazságtűrő, évelő, ami kimondottan kedveli a mi mészköves talajunkat. Eleinte azért ültettem, mert imádom az illatát, és a látványát, majd mikor rájöttem, hogy jól érzi magát a kertünkben, egyre több helyre telepítettünk belőle. Pár év kellett, hogy rájöjjek, miután megajándékoztam mindazokat, akik szeretik a körülöttem élők közül, még mindig marad jócskán virág, amit felhasználhatok.A szárított levendula csokor helyett pár alternatíva:
Az első évben fejjel lefelé lógatva raktam tele a házat, ami addig volt jó, míg neki nem kezdett hullani, ha huzatot kapott. Azóta is van 2 váza, amiben levendula van, az illata miatt hajlandó vagyok takarítani az elhulló száraz virágzatát.Raktam kis zacskókba ruhák közé, majd utána olvastam, hogy milyen egészséges párnát lehet készíteni belőle:
– Rendeltem tönkölyhéjt, leszárítottam sok-sok csokor levendulát, majd szépen lemorzsoltam csak a virágot. Összekevertem a kettőt, és megtömtem a kispárna angint, majd összevarrtam. Varrattam rá mintás huzatot, és azóta is a hálószobánk állandó lakója. Nagyon kellemes alvást biztosít, hiszen antiallergén és a gyógynövény nyugtató hatása miatt jó rajta az alvás. – Később ajándékba olyant is készítettem, amiben kevertem a levendulát kamillával. Ügyesebbek maguk is megvarrhatják a huzatokat a párnára.Következő évben tovább olvastam a levendula felhasználásáról, és rátaláltam a levendulaolaj receptjére. Arra gondoltam, hogy masszírozni milyen jó lesz vele, de aztán kiderült, hogy ez a kis olaj a házi patikám legkelendőbb és legnagyobb becsben tartott kencéje!
A cikk végén megosztom a receptet veletek, de a tapasztalataimat leírom. Tudom, hogy mindenhol leírják, hogy jó égésre, de mi soha nem használtunk eddig olajat, ha megégettük magunkat, csak hideg vizet és kenőcsöt, stb. Garantálom, ha kipróbáljátok, mindig lesz nektek is otthon a csodaszerből!- Ha kisebb égési sérülést szenvedtek, rövid hideg vízzel öblítés után kenjétek be és ismételjétek, amíg megszűnik az égés.
- Napégéskor szintén ebből pácoljátok be a testfelületet, én még az olajozásra Pan-the-nolt is fújok, így garantált a gyors gyógyulás és még a hámlás is elkerülhető.
- Amire nekünk még bevált, az a csípések, nagyszerűen nyugtatja. Minden évben készítek, és egész évre el vagyunk látva vele.
- Tavaly végül a megmaradt virágzatból szörpöt is készítettem, megbolondítva egy kis menta levéllel, szerencsére ez is ízlett a családomnak, idén már rendelésre kell befőznöm, hogy tovább tartson, mint a múlt évben!
Minden amit nem tudtál eddig a levendula hatásairól:
A levendula (Lavandula) egy növényfaj, amelynek virágai és illóolaja régóta használatosak különféle gyógyászati, aromaterápiás és kozmetikai célokra. A levendula illóolaja tartalmazhat több vegyületet, amelyek különböző hatásokkal rendelkezhetnek az emberi testre és az elmére. Itt néhány példa a levendula hatásaira:- Nyugtató hatás: A levendulát hosszú ideje használják nyugtató és stresszoldó hatásai miatt. Az illóolaját gyakran alkalmazzák pihentető fürdőkben, masszázsolajokban és aromaterápiás diffúzorokban a stressz és a szorongás enyhítésére. Az illatának inhalálása segíthet a relaxációban és a mentális nyugalomban.
- Alvásminőség javítása: A levendula illata segíthet javítani az alvásminőséget és enyhítheti az álmatlanságot. Sok ember találja, hogy levendulapárna vagy aromaterápiás eszközök segítségével könnyebben tudnak elaludni és jobban alszanak.
- Fájdalomcsillapítás: A levendula illóolaja enyhe fájdalomcsillapító hatással rendelkezhet. Masszázs során alkalmazva vagy hígítva kenőcsként segíthet enyhíteni izomfájdalmakat és fejfájást.
- Gyulladáscsökkentés: A levendula antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik. A bőrön alkalmazva segíthet enyhíteni kisebb égési sérüléseket, sebeket vagy rovarcsípéseket.
- Hangulatjavítás: A levendula illata frissítő és kellemes lehet, és segíthet javítani a hangulatot. Egyesek szerint segíthet enyhíteni a depressziós tüneteket is.
- Koncentráció és figyelem javítása: A levendulának koncentrációt és figyelmet fokozó hatása is lehet, ami például tanulás vagy munkavégzés során előnyös lehet.
-
Levendulaolaj készítése házilag
Házilag egy elég egyszerű megoldás levendulaolaj készítése helyett, levendulás olívaolajat készíteni. Egyszerre használhatjuk ki az olíva és a levendula számos jótékony hatását, és színtiszta növényi olajat kapunk, amibe semmi más nem is kerül.
Már az ókori egyiptomiak is ismerték és használták a levendulát és az olivaolajat nem csak a gyógyászatban de a kozmetikumokban is, számos egészségre gyakorolt jótékony hatásaik miatt.
Honnan érkezett hozzánk?
A levendula az 1920-as években érkezett meg Magyarországra, a kor neves gyógynövényszakértőjének, Bittera Gyulának köszönhetően, aki egyenesen Provance-ból hozta a vetőmagot. Igaz, korábban is előfordult már a levendula Magyarországon, azonban ez csak a kolostorok gyógynövényes kertjeire vonatkozott. Bittera a tihanyi apátságtól bérelt területet, hogy francia mintára megpróbálkozhasson a levendulatermesztéssel – amit sikeresen véghez is vitt -, azóta Magyarország leghíresebb levendulatermő vidéke Tihany.
Az olívaolaj jótékony hatása a bőrre:
Az olívaolajat az olívabogyóból nyerik. Az olívafa a Földközi-medencében őshonos növény.
Az olívaolaj kémiai felépítésben minden más természetes olajnál közelebb áll a bőr által kiválasztott természetes faggyúhoz.
- Kiválóan hidratál, különösen a száraz bőr esetében.
- Olyan rendkívüli szárazságra hajlamos területek is hidratálhatóak vele, mint a könyök vagy a térd.
- Az olívaolaj regenerálja a bőrszövetet, ezért rendszeres használata biztosítja a bőr puhaságát és simaságát, miközben megerősíti és feszesíti is a bőrt.
- Az olívaolajban található antioxidánsok (pl.: E-vitamin) meggátolják a korai öregedést, a szkvalén pedig növeli a bőr rugalmasságát, amitől a bőr feszesebb és sugárzóbb lesz.
- A száraz és fakó haj még fényesebb is lesz az olívaolajtól. Fésülés előtt vigyen fel egy kis olívaolajat a hajára (egészen keveset, mivel ha túl sokat használ, haja könnyen zsírossá válhat), így haja könnyebben fésülhető lesz.
A levendula gyógyhatása:
A levendulának csodálatosan aromás, fűszeres, igen kellemes illata van. Virágját vagy leveleit megdörzsölve kezünkön hosszú ideig illatozik. Harmóniát teremt az emberben, látvány és illat együtt bűvöl el mindenkit, frissít, regenerál, felüdít és nyugtat egyszerre.
- Javítja az életfolyamatokat, fokozza a testi és lelki frissességet.
- Antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladást csökkentő hatása van.
- Enyhíti a fejfájást, a depresszív kedélyállapotot, segíti az elalvást, az alvászavarokat megszűnteti.
- Az immunrendszert erősíti, élénkíti, különleges tulajdonsága, hogy az ideges embert megnyugtatja, ha kimerült, vitalizálja.
- Rovarcsípéseket csillapítja, segíti a horzsolások és kisebb sebek gyógyulását.
Csak 5-5 nagyszerű hatását írtam le ennek a két növénynek, a számos közül,( melyeket ha összeérlelünk, a „legjobb barátod” lehet főleg a nyári hónapokban!
Nagyon finom szörpöt is tudsz készíteni levendulából, itt a receptem!
Mire használhatod a házi levendulaolajad?
- Sebgyógyító hatás-kisebb lesz a duzzanat, csökken az elfertőződés esélye, mindez pedig gyorsabb sebgyógyulást eredményez.
- Antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladást csökkentő hatása van.
- A pattanásos, gyulladásos bőrt bekenve nyugtatja. Érvényes pikkelysömörre és ekcémára is.
- Enyhíti a napozás okozta leégést, csökkenti a fájdalmat.
- Kisebb égési sérüléseket nyugtat, gyógyít (Aloe Vera géllel keverve még hatékonyabban fejti ki jótékony hatását.)
- Masszírozások alkalmával a fáradtságot, izomfájdalmakat, a reumás fájdalmakat csökkenti. Gyulladásos izomfájdalmakat enyhíti.
- Rovarcsípéseket csillapítja, viszketést-égést megszünteti.
- Segít pszichés és idegi panaszok kezelésében. (alvászavar, idegesség, fejfájás, migrén)
- A levendula nyugtató hatással is bír. A fürdővízbe néhány cseppett téve egy relaxáló élményben lehet részünk.
Házi készítésű levendula illóolajat egészen egyszerűen készíthetsz te is. Ebben a cikkben megtudhatod, mi kell hozzá, és milyen módszerrel készítsd el könnyedén.
- Először is szedd le a friss levendulát a kertből.
- A virágokat vágd le a szárról és mosd át alaposan.
- Szárítsd meg.
- Extraszűz olivaolajat tegyél fel egy lábosban melegedni. Ne forrjon fel, vigyázunk az értékes összetevőkre, csak kb 60°C-ig melegítsd.
- Tedd bele a levendulavirágokat és hagyd 4-5 napig fedő alatt összeérni. (ne tedd napfényre)
- Szűrd át sűrű szövésű szűrőn, vagy gézen a levendulaolajat.
- Kis üvegcsékbe töltsd át, vagy befőttesüvegbe tárold.
Már most gondolhatsz szeretteid ajándékára, akár karácsonyra is kedves meglepetés a saját készítésű olajad, aminek minden háztartásban nagy hasznát veszik. Tedd szép kis üvegbe, cimkézd fel, varázsold egyedivé, meglátod milyen sikere lesz!
Ellenjavallat: fontos tudnod, hogy az illóolajok allergiás reakciókat válthatnak ki az arra érzékenyeknél!
Rövid videó, hogy tényleg pár lépés az elkészítése:
Ha tetszett a cikkem és szeretnél értesülni az újdonságokról vagy csak kell néha egy jó ötlet, hogy mit süss, főzz, akkor kövess Facebookon. Kattints a következő linkre: https://www.facebook.com/mindmegtettem/
-
Levendula szörp készítése
A levendula szörp készítése, egy tényleg egy órás elfoglaltság, és garantáltan finom nyári nedüt tehetsz az asztalra. Hasonló eljárásban készül mint a bodza szörp, vagyis az idő végzi el a java munkát, nekünk csak hagyni kell állni.
Nyugodtan engedjük el a fantáziánkat! Az alap receptet osztom meg, amihez (én is szoktam) tegyetek bátran mentalevelet, vagy más gyümölcsöt(alma, eper, áfonya) ami még gazdagabbá teszi az ízvilágát!
A levendula szörp igaz, hogy egy cukor bomba de számos jótékony hatása miatt, mértékkel fogyasztva igen egészséges. Nagyon szeretem a levendula illatát, rengeteg bokrom van a kertemben, mert nem csak megörvendeztet az illatával és a szépségével, de nagyon sokmindenre fel lehet használni a virágait.
Levendula szörp hozzávalói:
- 40 dkg szárától megszabadított levendula virág (kb két nagy csokor)
- 2 liter víz
- 2 kg cukor
- 3 db kezeletlen citrom
- tiszta üvegek
Elkészítése:
- A levedula fejeket vágjuk le a szárról és folyó víz alatt mossuk le szűrőben.
- Tegyük fel nagyobb fazékba főni a vizet és rakjuk bele a cukrot.
- Főzzük össze szirupnak. (ha már forr együtt egy 5 percig látni fogjuk, hogy egynemű)
- Tegyük bele a fazékba a levendulát, a felkarikázott citromot és fedjük le.
- 1-2 napig maradhat így, majd szűrjuk le sűrű szövésű szűrőn át a szörpöt.
- Ha szeretnénk hosszabb időre eltenni, forraljuk fel mégegyszer, és azonnal töltsük üvegekbe, zárjuk le, majd fejjel lefelé pihentetjük 5 percig. Ezután talpára fordítva maradjon egy napot dunsztban. (Bebugyolálva, lassan hül ki)
- Felbontás után a szörpöt hűtőben tároljuk.
A sötétebb virágú levendulából ilyen gyönyörű lila szörp lett, a halványabból sárgás színű. Ezt csak azért írom, hogy senki ne lepődjön meg, ha nem ilyen lesz mint a képemen. Sokan tesznek bele citromsavat is, ami tovább fakítja a színt, de az aromája ugyan olyan finom, mint a sötétebb szörpnek.
Ha tetszett a recept és szeretnél értesülni az újdonságokról vagy csak kell néha egy jó ötlet, hogy mit süss, főzz, akkor kövess Facebookon. Kattints a következő linkre: https://www.facebook.com/mindmegtettem/
Fűszernövényeket te is tudsz otthon nevelni!