Medvehagymás pogácsa
A medvehagymás pogácsa a március-április hónap sztárja. Egy természet közeli sétával, vagy erdei kirándulással magunk által megszedhető, de a piacokon és boltokban is megkapható szezonálisan a medvehagyma. Kérlek ha magad szeded jól nézd meg, mert a mérgező gyöngyvirág leveleivel összetéveszthető. Legjobb tippem, hogy dörzsöld meg a levelet, a fokhagymáéhoz hasonló illatot kell érezned.
Jelen törvényi szabályozás szerint, magánszemély naponta, saját felhasználására 2 kg mennyiséget gyűjthet állami, nem védett területen. Természetvédelmi területen a gyűjtése egyértelműen tilos…tovább
Medvehagymás pogácsa hozzávalói:
- 50 dkg liszt(BL55)
- 2,5 dkg élesztő
- 1 kk cukor
- kb. 2,5 dl tej
- 1 tojás
- 3 ek. tejföl
- 10 dkg olvasztott vaj
- 0,5 dl olaj
- egy csomag medvehagyma
- 1 tk só
- 1 tojás sárgája a tetejére
Medvehagymás pogácsa elkészítése:
A langyos tejhez hozzáadjuk a cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt, majd felfuttatjuk
A lisztet keverőtálba szitáljuk, hozzáadjuk az egész tojást, hozzákeverjük a tejfölt, egy teáskanál sót, majd ehhez keverjük a felfutott élesztőt. Ezután elkezdjük dagasztani. Puha, ruganyos tésztát kell kapnunk. Ha túlságosan keménynek tűnik, akkor adjunk még hozzá egy kis tejet. Ha a tésztánk majdnem teljesen egynemű, akkor dagasszuk bele az olajat is.
Ha elkészültünk, letakarva egy órán át langyos helyen kelesztjük.
Ha megkelt, egy lisztezett felületen nagyjából ujjnyi vastagra kinyújtjuk a tésztát. Bőségesen megkenjük az olvasztott zsiradékkal, rászórjuk az aprított medvehagymát.
Feltekerjük az egészet a hosszabbik oldaltól indulva. Ezután a tekercs két végét felhajtjuk egymásra.
Rövid pihentetés után újra kinyújtjuk a tésztát. Nem lesz könnyű művelet, óvatosan végezzük, ne szakítsuk el a tésztát. Nem kell vékonyra, bő ujjnyira.
Kiszaggatjuk pogácsa szaggatóval, vagy pohárral és sütőpapírra helyezzük egy tepsiben. Hagyni kell egy 20 percet még pihenni, megkenjük tojássárgájával és mehet a 180°C-os sütőbe, kb. 20 percre, míg aranybarnára sül.
l
A medvehagymás pogácsánk a feltekeréstől kapott sok réteget, amit megsülve gyönyörűen láthatunk,az állaga pedig légiesen könnyű és a vajtól omlós lesz. Szeretem ezt a receptet, mert a tavasz ízét hozza el már sütés közben is, és a medvehagyma jótékony hatását is megkapjuk vele.
Jó étvágyat!
Mire jó a medvehagyma?
Kedvelt fűszernövényünk, melyet frissen ajánlott felhasználni saláták, levesek, főzelékek, pestók és tészták készítésére.Fokozza az étvágyat és az emésztőrendszer működését. Vérnyomáscsökkentő és vérzsír csökkentő hatása ismert, C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig javítja a szervezet ellenálló-képességét, immunerősítő hatással bír. Kiváló vértisztítóként tartják számon a népi gyógyászatban. Csökkenti a vércukor és koleszterein szintet.
Medvehagymás borogatás
A medvehagymát a kozmetikai ipar felhasználja alapanyagként különböző krémek, kenőcsök és cseppek előállításakor. A népgyógyászat a főzetéből azonban borogatást is készít, amellyel a bőr gombás megbetegedéseit és a nehezen gyógyuló sérüléseket kezeli.
Mit szólnál egy finom vajas kifli recepthez?
Kövesd a facebook mindmegtettem oldalam, hogy azonnal lásd az új receptjeimet, amikor feltöltöm!