-
Házi rétes készítése
A vékonyra húzott házi rétes készítése profiknak és mamáknak való feladat, gondolják sokan, hisz a tészta szakadásmentes húzása valóban nem egyszerű, de nem is olyan dolog, amit ne tudnál megcsinálni. Sokféle rétestészta van, mindenki másra esküszik. Sokan tévesen úgy gondolják, réteslisztből kell készíteni, pedig nem feltétlenül, sőt. Rugalmas, jól húzható tészta finomlisztből készül. Ha mindent jól csináltál, akkor hajszálvékonyra tudod húzni, amit aztán kedvedre dúsíthatsz édes vagy sós töltelékkel.
Mire kell figyelni, hogy ne szakadjon a házi rétes tésztája?
Ahogy már említettem, a liszt fajtája és minősége kulcsfontosságú, de van más is, amire figyelni kell.
- Sertészsírt vagy olajat használj
- A terítőt mindig szórd meg liszttel, így a tészta nem fog leragadni.
- Húzás előtt a kezedet is olajozd/zsírozd be.
- Mindig a tenyereddel vagy kézfejeddel húzd a tésztát, ne az ujjhegyeddel, mert akkor szakadni fog.
- A húzás mindig kis lépésben történjen, ne siess vele.
- A kihúzott tésztát töltés előtt locsold meg zsiradékkal és tejjel higított tejföllel erre azért van szükség, hogy a tészta ne száradjon ki, szaftosabb lesz és rugalmas marad.
- A zsiradékot csorgasd, ne kend, mert a tészta érzékeny, elszakadhat.
- Az ízlésed szerint megtöltött rétest először óvatosan, a kezed segítségével tekerd, a továbbiakban a terítő segítségével csavard.
Hozzávalók:
- 80 dkg finomliszt (BL 55)
- 6 dkg sertészsír vagy egy ek olaj
- 5 dl langyos víz
- 1 ek. ételecet (10%)
- 1 tk só
- 10 dkg olvasztott sertészsír vagy olaj a kenéshez)
Házi rétes elkészítése:
- A hozzávalókat mérjük keverőtálba, kézzel vagy géppel dagasszuk hólyagosra, addig, amíg a tészta elválik az edény falától. A tészta kidolgozásánál mindig langyos legyen a víz, véletlenül se forró, mert akkor nem lesz jó a tésztánk.
- A tésztát borítsuk enyhén lisztezett felületre, gömbölyítsük ki, majd tegyük kiolajozott tálba. A tészta tetejét is kenjük meg olajjal, majd fedjük le és hagyjuk legalább 1 órát állni. (Én legalább másfél órát hagytam, akkorra igazán összeérik a tészta, és gyönyörűen húzgálható lesz.)
- Pihentetés után a tészta húzása következik. Az étkezőasztalra terítsünk tiszta terítőt, szórjunk rá lisztet, majd a tésztát helyezzük a közepére.(2 adagra osztva először az egyik felét)
- A tésztát kezdjük el kihúzni, óvatosan, a kezünket tegyük a tészta alá és húzogassuk az asztal szélei felé, egyenletesen. A nyújtásnál domború kézfejjel nyúljatok a tészta alá és nyújtsátok folyamatosan, magatok felé. A közepétől induljatok, hogy a közepe minél vékonyabb legyen, hiszen ahhoz, már nem tudtok a későbbiekben hozzáférni. A tésztának olyan vékonynak kell lennie, hogy ha újságot tennénk alá, olvasni tudjuk. Nem baj, ha a tészta elszakad, a legfontosabb, hogy vékony legyen, mert minden vastagabb részt érezni fogsz a harapásnál.
- A vékony, kihúzott tésztát töltsük meg édes vagy sós töltelékkel, a kihúzott tészta lelogó részeit szakítsuk le, gömbölyítsük és adjuk a következő tésztához. tekerjük fel, utána indulhat a sütés.
A töltelékhez
- 25 dkg mák
- 1 kg alma
- 2 ek cukor (ízlés szerint)
- 3 ek olvasztott zsír,
- Miközben a tészta pihent, elkészítjük a tölteléket is. A darált mákot elkeverjük annyi cukorral, amitől kellemesen édes lesz, az almákat lereszeljük, megcukrozzuk. További zsírt olvasztunk.
- Az összeállításhoz, spricceljük meg zsírral a tésztát, locsoljuk is be a tejjel higított tejföllel majd szórjuk meg mindenhol mákkal (módjával), és szórjuk rá a lereszelt, kinyomkodott almát. Ez nagyon fontos! Esetleg még szórjuk meg cukorral, majd következik a tekerés.
- Minden oldalát egy cseppet hajtsuk fel a tésztának – miután levágtuk a vastag széleket. (Ezeket újragyúrva, kicsit megint pihentetve nyújthatjuk megint) Épp csak 2-3 centit, hogy ne essen ki a töltelék.
- ha téglalap alakúra nyújtottuk , akkor a hosszabb oldalt fogva kell feltekerni Majd a végén kívülről is kenjük meg tejföllel. Sarkallatos pont, hogy ne egy csíkba halmozzuk fel a tölteléket, majd tekerjük fel vastagon a tésztába, hanem egyenletesen elosztva mindenhová, így a tészta mindenhol szép vékony marad.
- A rétest a tepsi méretéhez igazítva vágjuk, és tegyük bele.
- Előmelegített forró sütőbe dugjuk, és ha száradni látjuk, mindig kenjük be zsírral, ez fontos pontja a sütésnek, különben száraz lesz a rétesünk. Kb. fél óra alatt készül el.
Grízes-meggyes töltelék:
- 20dkg búzadara
- ízlés szerint cukor
- pici fahéj
- só
- 1üveg magozott meggybefőtt
- tejföl
- Serpenyőben kevés zsiradékon átpiítunk 2 dl búzadarát.
- Rá öntünk 2 dl forró vízet,cukrot, sót, fahéjat, ezekkel összekeverjük, lehúzzuk a tűzről és fedővel letakarjuk kb. 20 percig. Nem szabad a fedőt levenni, nem kell kevergetni, tökéletes gríz lesz.
- Keverjük a kész darához a lecsöpögtetett meggyet, a továbiakban ugyanúgy járjunk el mint az almás-mákos tölteléknél.
Készítés képekben:
Ha tetszett a recept és szeretnél értesülni az újdonságokról vagy csak kell néha egy jó ötlet, hogy mit süss, főzz, akkor kövess Facebookon. Kattints a következő linkre: https://www.facebook.com/mindmegtettem
Szívesen készítesz igazi régi receptekből süteményt? Akkor ez is tetszeni fog Neked>>Mézes krémes